AfryKamera

Nagrody


W tym roku AfryKamera przyznaje aż trzy nagrody.

Po raz pierwszy Nagrodę MSZ dla najlepszego filmu fabularnego Festiwalu przyzna szacowne Jury z udziałem krytyków i znawców. Nagroda wysokości 10 000 zł ufundowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostanie wybrana wśród dwunastu fabuł (przeczytaj Regulamin Nagrody MSZ - link) przez Jury w składzie:
  • prof. dr hab. Janusz Krzywicki (Przewodniczący Jury) - wykładowca Zakładu Języków i Kultur Afryki w Instytucie Orientalistycznym na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się literaturą afrykańską od ponad trzydziestu lat.
  • Katarzyna Kot - Departament Współpracy Rozwojowej MSZ
  • Piotr Radecki - szef działu Kultury dziennika "Polska The Times"
  • Przemysław Lewandowski - dziennikarz, krytyk filmowy, stopklatka.pl
Już po raz trzeci widzowie będą mieli możliwość wybrania najlepszego afrykańskiego filmu Festiwalu i głosowania w Nagrodzie Publiczności. Widzowie będą mogli wybierać wśród filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych przez Afrykanów. Wśród osób głosujących rozlosujemy 25 książek Ify'ego Nwamany "Stadion. Diabelskie igrzyska".

Trzecim konkursem tegorocznej AfryKamery jest konkurs Make It Happen (więcej: klik)

Zwycięzcy wszystkich konkursów będą ogłoszeni 3 mają podczas uroczystego zamknięcia wydarzenia w Kino Pod Baranami w Krakowie.
FILMY BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSACH

W NAGRODZIE PUBLICZNOŚCI BIORĄ UDZIAŁ FILMY
FABULARNE I DOKUMENTALNE NAKRĘCONE PRZEZ AFRYKAŃCZYKÓW.

W NAGRODZIE MSZ WYŁĄCZNIE FABUŁY
FABUŁY
1. Les Enfants des Autres (Cudze dzieci)
Reżyseria: Oumar Nitiema
Burkina Faso, 78 min, 2009, fab.
Kiedy poznajemy Pascale'a wydaje się być porządnym ojcem i mężem, dobrze prosperującym biznesmanem, sympatycznym człowiekiem. Powoli jednak okazuje się, że za tą miłą fasadą kryją się brudne interesy. Pod pozorem działalności edukacyjnej Pascale zajmuje się w handlem dziećmi...

2. Il va pleuvoir sur Conakry (Chmury nad Conakry)
Scenariusz i reżyseria: Cheick Fantamady Camara
Gwinea/Francja, 110 min, 2007, fab.
BB jest postępowym dziennikarzem, natomiast jego ojciec i brat stanowią trzon szanowanej grupy religijnej kraju. BB zakochany jest w Kesso, lecz nie jest ona kobietą, którą mógłby przedstawić swojej rodzinie. Gdy Kesso zachodzi w ciążę, a BB publikuje artykuł krytykujący rząd, konflikt pokoleń jest nieunikniony.

3. Jerusalema (Jerusalema)
Scenariusz i reżyseria: Ralph Ziman
RPA, 120 min, 2008, fab.
Bohaterem filmu jest Lucky Kuene, domorosły przedsiębiorca, wspinający się po szczeblach hierarchii przestępczego świata. To zrealizowana z wielkim rozmachem gangsterska opowieść o biedzie i przestępczości zorganizowanej w nowym RPA.

4. La Maison Jaune (Żółty dom)
Scenariusz i reżyseria: Amor Hakkar
Algieria/Francja, 86 min, 2007, fab.
Mouloud jest rolnikiem, którego syn zostaje zabity w czasie odbywania służby wojskowej. Na swym trójkołowym motocyklu jedzie odebrać ciało swego syna. Fatima, matka, pogrąża się w coraz większym żalu. Czy znaleziona kaseta wideo nagrana przez syna zdoła przywrócić uśmiech na jej twarzy?

5. Mascarades (Maskarada)
Reżyseria: Lyes Salem
Algieria/Francja, 94 min, 2008, fab.
Urocza komedia. Mounir Mekbek mieszka ze swoją rodziną w małej wiosce w Algierii i jedynym jego marzeniem jest zdobyć uznanie swoich sąsiadów. Przeszkadza mu w tym jednak siostra, która choruje na narkolepsję i prawdopodobnie nigdy nie znajdzie męża. Nagle wioskę obiega wieść o jej zaręczynach z bogatym Australijczykiem...

6. More Than Just a Game (Więcej niż gra)
Reżyseria: Junaid Ahmed
RPA, 89 min, 2007, fab.
Historia opowiedziana słowami pięciu byłych więźniów. Więcej niż gra to opowieść o działaczach politycznych, wtrąconych do ciężkiego więzienia Robben Island w latach 60-tych XX wieku przez reżim apartheidowski. Wznieśli się oni ponad niewolę, tworząc ligę footballową, znajdując tym samym ujście dla swoich pasji i zaangażowania.

7. Shoot the Messenger (Zabijcie posłańca)
Reżyseria: Ngozi Onwurah
Wielka Brytania, 90 min, 2006, fab.
Joe Pascale jest głęboko zaangażowanym czarnym nauczycielem, który stara się swoich uczniów naprowadzić na dobrą drogę. Jednak pewnego dnia jeden z uczniów kłamliwym oskarżeniem powoduje, że Joe traci pracę i powoli zaczyna staczać się na dno. Czuje się coraz bardziej odtrącony przez swoją własną społeczność i powoli ogarnia go szaleństwo...

8. Tengers (Tengers)
Scenariusz i reżyseria: Michael J. Rix
RPA, 78 min, 2007, anim.
Poznajcie Roba, bezrobotnego dwudziestokilkulatka, który codziennie zajmuje się pisaniem wielkiej południowoafrykańskiej powieści. Śledzimy jego przygody, w których pistolet i kominiarka, kupon na loterii, jego przyjaciele, ukochana i prześladowca odegrają ważną rolę. Czy ta historia doprowadzi Roba do odnalezienia sensu własnego życia?

9. Teza (Teza)
Scenariusz i reżyseria: Haile Gerima
Etiopia/Francja/Niemcy, 140 min, 2008, fab.
TEZA to wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych w afrykańskim wydaniu. Film zdobył główną nagrodę podczas tegorocznego FESPACO.

10. Trapped Dream (Uwięzione marzenie)
Reżyseria: Ubaka Joseph Ugochukwu
Nigeria/Senegal, 76 min, 2008, fab.
Prawdziwa historia o nielegalnej emigracji afrykańskiej młodzieży do Europy. Chike, młody Nigeryjczyk, stara się na wszelkie sposoby wyjechać do Europy. Najpierw przedostaje się do Senegalu, gdzie spotyka Bolę, który obiecuje mu, że pomoże, ale szybko okazuje się, że ma zupełnie inny cel...

11. Triomf (Triomf)
Reżyseria: Michael Raeburn
RPA, 118 min, 2008, fab. Film powstał na podstawie nagradzanej powieści południowoafrykańskiej pisarki Marlene van Niekerk o tym samym tytule. Przedstawia historię podupadłej białej rodziny, mieszkającej na jednym z osiedli Johannesburgu, przeznaczonej dla białej południowoafrykańskiej hołoty. Akcja rozgrywa się na tle pierwszych demokratycznych wyborów w kraju.

12. Killer necklace (Naszyjnik na zabój)
Scenariusz i reżyseria: Judy Kibinge
Kenia, 40 min, 2008 Boo jest młodym, przystojnym studentem, przed którym życie stoi otworem. Noni to zmysłowa dziewczyna z bogatej rodziny. Boo zrobiłby dla niej wszystko. Ale Noni to urodzona materialistka - jej oczy są zwrócone przede wszystkim na tytułowy naszyjnik. Jak daleko posunie się Boo, żeby zdobyć Noni?

DOKUMENTY
(Uczestniczą tylko w Nagrodzie Publiczności)
1. Acampamento de Desminagem (Obóz saperski)
Scenariusz i reżyseria: Licínio de Azevedo
Mozambik, 60 min, 2005, dok.
Po wojnie domowej w Mozambiku cały kraj wciąż o niej pamięta, gdyż wszędzie znajdują się miny przeciwpiechotne, rozsiane po polach. Obecnie te same osoby, które stawiały miny po obu stronach, teraz wspólnie rozminowują kraj. Tym razem jednak są cichymi bohaterami czasów pokoju.

2. Hóspedes da Noite (Nocni lokatorzy)
Scenariusz i reżyseria: Licínio de Azevedo
Mozambik, 53 min, 2007, dok.
Zadziwiająco optymistyczna opowieść o squattersach, zamieszkujących podupadły Grande Hotel w Beira. Niegdysiejszy kolonialny hotel zamieszkały jest obecnie nielegalnie przez ponad 3500 ludzi. Nie jest to jednak opowieść o biedzie, ale o radości życia.

3. Luanda, A Fabrica de Musica (Luanda, fabryka muzyki)
Scenariusz i reżyseria: Kiluande Liberdade, Ines Gonçalves
Angola/Portugalia, 90 min, 2009, dok.
W slumsach Luandy młodzież odnalazła swój własny język protestu. Podobnie jak wiele nurtów zachodnich, od rocka po rap, ten nurt muzyczny początki swoje brał z rebelii. W Angoli muzyką buntu jest kuduro - afrykańska odpowiedź na punka.

4. Namibia: Genocide and the Second Reich (Namibia: ludobójstwo a II Rzesza)
Scenariusz i reżyseria: David Adetayo Olusoga
Wielka Brytania/Namibia, 59 min, 2005, dok.
Historia, którą my znamy, kojarzy zło nazizmu z III Rzeszą. Odważny dokument Namibia opowiada mało znaną kartę z historii Niemiec - o czystkach etnicznych w Namibii w latach 1904-1907, o warunkach, w których powstawała terminologia hitleryzmu - jak Lebensraum oraz o tym, jak przyszli architekci nazizmu przygotowywali się do Holokaustu.

5. Ngwenya, o Crocodilo (Ngwenya, krokodyl)
Scenariusz i reżyseria: Isabel Noronha
Mozambik, 90 min, 2007, dok.
Mistyczny, przejmujący portret sławnego malarza i plastyka Malangatana Ngwenya. Reżyserka filmu bierze nas do rodzinnej wioski czy studia malarskiego artysty. Wśród osób, których spotyka i z którymi rozmawia o Ngwenya, jest m.in.: Mia Couto, najsławniejszy afrykański pisarz portugalskojęzyczny.

6. Story of a Beautiful Country (Opowieść o pięknym kraju)
Scenariusz i reżyseria: Khalo Matabane
RPA, 72 min, 2005, dok.
Z pozoru nieciekawy przepis na film: reżyser wyrusza taksówką dookoła RPA i rozmawia ze zwykłymi ludźmi na temat kraju, kierunku zmian i demokracji. Renomowany reżyser Khalo Matabane, wsparty hipnotyzującą ścieżką jazzową, za pomocą prostej formuły zrealizował fascynujące studium stanu ducha kraju...

7. Tele Guerre (Telewojna)
Scenariusz i reżyseria: Luc Damiba, Abdoulaye Diallo, Gideon Vink
Burkina Faso, 56 min, 2006, dok.
19 września 2002 roku wojna domowa wybuchła w spokojnym dotychczas kraju Wybrzeża Kości Słoniowej. Walki zbrojne zakończyły się w 2004 roku. Wojna jednak trwała dalej, a jej bronią masowego rażenia była telewizja...
DOCKANEMA 2007
Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.