AfryKamera

Afrykamera / 04.05.2009 / 14:17


„AfryKamera 2009” zakończona. Nagrody zostały wręczone.

IV Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera” dobiegł końca. Podczas uroczystego zamknięcia 3 maja w Krakowie zostały wręczone nagrody dla najbardziej docenionych filmów konkursowych. Główną nagrodę MSZ w wysokości 10 000 zł otrzymał gwinejski film „Chmury nad Conakry”. Nagroda publiczności „Złota Zebra” przypadła południowoafrykańskiej niezależnej animacji „Tengers” z rekordową średnią ocen 4,64. Laury konkursu „Make It Happen” dostał film TEREZA REICHOWA z Czech. Nagrodą w konkursie była kamera filmowa Sony.

Już po raz czwarty „AfryKamera”  zaprezentowała widzom w Polsce najciekawsze filmy afrykańskie, zarówno fabularne jak dokumentalne o charakterze społeczno-kulturowym. W bloku dokumentalnym zatytułowanym African History X, widzowie mogli zobaczyć Afrykę jakiej wcześniej nie znali - piękną choć nękaną wieloma problemami. Wybór najciekawszych filmów fabularnych z kontynentu ostatnich lat został zawarty w  bloku Afro Selekta. Projekcjom towarzyszyły spotkania z twórcami prezentowanych filmów, pokazy slajdów, Afroczytanki – odczyty fragmentów literatury afrykańskiej oraz debaty społeczne i kulturowe.

Główną atrakcją wieczoru finałowego była projekcja filmu „8”, dzieła inspirowanego Milenijnymi Celami Rozwoju, zdefiniowanymi przez ONZ w 2000, którego nakręcenia podjęło się ośmiu światowej sławy reżyserów, m.in. Gael Garcia Bernal, Gus Van Sant i Wim Wenders. (Po premierowym pokazie, który miał w miejsce w ubiegłym roku na MFF w Rzymie, film ten został zaprezentowany widzom po raz drugi właśnie na „AfryKamerze”!). Po seansie zostały rozstrzygnięte konkursy festiwalu.

Jury w składzie: dr hab., prof. UW Janusz Krzywicki (przewodniczący), Katarzyna Kot (przedstawicielka MSZ), Anna Kilian (dziennikarka i filmoznawca) oraz Przemysław Lewandowski (dziennikarz i krytyk filmowy) postanowiło przyznać Nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych w wysokości 10 000 zł filmowi „IL VA PLEVOIR SUR CONAKRY” (CHMURY NAD CONAKRY) W REŻYSERII CHEICK’A FANTAMADY CAMARA (GWINEA/FRANCJA).

Jako uzasadnienie Jury podało wielowymiarowość dzieła oraz niekonwencjonalny obraz konfliktów kulturowych i międzypokoleniowych w obrębie współczesnego społeczeństwa Afryki Zachodniej. To samo Jury wyróżniło animowany film „TENGERS” W REŻYSERII MICHAELA J. RIXA (RPA) za oryginalne i przewrotne potraktowanie problemów społecznych Johannesburga. Co więcej zdaniem publiczności, najlepszym filmem, prezentowanym w ramach tegorocznej „AfryKamery”,  był „Tengers”, animacja w przewrotny sposób opowiadający o problemie przestępczości w nowym RPA. Jego twórca otrzymał honorową Złotą Zebrę. Na dalszych pozycjach ulokowały się dokumenty „Namibia. Ludobójstwo i Druga Rzesza” w reżyserii Davida Olusoga (4.60) oraz mozambicki „Nocni lokatorzy” w reżyserii Licinio Azevedo (4.41), co wydaje się potwierdzać słuszność wprowadzenia do programu bloku dokumentalnego. Dalsze pozycje zajęli etiopski „Teza” oraz algierska „Maskarada” (oba filmy miały średnią ocen 4.39).

Laureatami konkursu na film amatorski poświęcony tematyce Milenijnych Celów Rozwoju , zorganizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi światu”  została TERESA REICHOWA.

Zakończenie tegorocznej edycji „AfryKamery” uświetniła obecność Przemysława Stępnia, dyrektora i pomysłodawcy Festiwalu.

„Jestem daleki od twierdzenia, że państwa europejskie przywlokły do Afryki wyłącznie zło i przyczyniły się do degrengolady kontynentu.” – mówił Przemysław Stępień. „Niepokoją mnie jednak "tendencje" osób znających Afrykę w krzywym zwierciadle wielkości białego człowieka i jak Wojciech Cejrowski mówiących o konieczności rekolonizacji kontynentu. Stąd, w tym roku, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu bloku dokumentów pod hasłem African History X. Przewodnią rolę miały tu filmy, które rozprawiają się z mitem kolonializmu i jego poprzednika - niewolnictwem. Oglądając obraz Owena Shahadaha “500 lat później” jesteśmy zmuszeni skonfrontować się z przykrą prawdą, że 500 lat niewolnictwa i poddaństwa poczyniły ogromne spustoszenia w poczuciu własnej wartości Afrykanów.  Dwa dokumenty o Demokratycznej Republice Konga i o Namibii; rozprawiają się z iluzją dobrodziejstw kolonializmu. Tematyka ta przenika dalej do działu fabularnego, gdzie “Triomf” brutalnie obnaża prawdę o apartheidzie białego człowieka.

Nie unikaliśmy jednak filmów samokrytycznych, zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych.  Pokazaliśmy w nich przemoc i przestępczość, komunizm, próby budowy 'tęczowego narodu' w RPA czy handel dziećmi. Jednak Czarny Ląd to również radość i optymizm. Taką szczęśliwą Afrykę można ujrzeć w algierskich filmach “La Maison Jaune” czy “Mascarades”, a także w dokumentach o sztuce: “Luanda, fabryka muzyki” - o muzyce kuduro; “Opowieść Griota” czy “Ucieczka z Luandy” - o muzycznych pasjach Afrykanów; o sztuce malarskiej w “Ngwenya, krokodyl” czy “Witamy w Nollywood” - o gwałtownie rozwijającym się przemyśle filmowym w Nigerii . Nawet teoretycznie trudne tematy pól minowych czy bezdomności w dokumentach uznanego Licinio Azevedo pokazują ciężką przeszłość w kontekście optymistycznych przemian.

Może zabrzmi to górnolotnie, ale te filmy dowodzą, że kiedy Afrykanie wierzą we własne siły są w stanie przeciwstawić się wszelkim trudnościom i samodzielnie dążą do swojego renesansu. Jesteśmy w połowie drogi do 2015 - roku, w którym mieliśmy osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju. Jednak daleko nam do tego. Jest dużo lepiej niż większość się spodziewała... burzliwie rozwija się RPA, demokracja dojrzewa i coraz wyraźniej widać, że rozwój Afryki jest równoważny feminizacji kontynentu. Nasza rola, jako Europejczyków, to zrozumieć przeszłość w kontekście teraźniejszości oraz skupić się na osiągnięciu jednego jedynego celu: nauczyć się szacunku dla Afryki.” – zakończył dyrektor Festiwalu.

Średnie poszczególnych filmów w ramach Nagrody Publiczności:
1.Tengers, reż. Michael Rix – śr. 4,641
2.Namibia. Ludobójstwo, a Druga Rzesza, reż. David Olusoga – śr. 4,6
3.Nocni lokatorzy, reż. Licinio Azevedo – śr. 4,4107
4.Teza, reż. Haile Gerima – śr. 4,3895
5.Maskarada, reż. Lyes Salem – śr. 4,3894
6.Ngwenya, Krokodyl, reż. Isabel Noronha – śr. 4,3846
7.Jerusalema, reż. Ralph Ziman – śr. 4,3495
8.Żółty dom, reż. Amor Hakkar – śr. 4,3256
9.Więcej niż gra, reż. Junaid Ahmed – śr. 4,2674
10. Opowieść o pięknym kraju, reż. Khalo Matabane – śr. 4,2254
11. Chmury nad Konakry, reż. Cheikh Fantamady Camara – śr. 4,1944
12. Zabijcie posłańca, reż. Ngozi Onwurah – śr. 4,1867
13. Obóz saperski, reż. Licinio Azevedo – śr. 3,8545
14. Luanda, fabryka muzyki, reż. Ines Gonçalves, Kiluande Liberdade – śr. 3,742
15. Telewojna, reż. Gideon Vink, Abdoulaye Diallo, Luc Damiba – 3,7373
16. Triomf, reż. Michael Raeburn – 3,4717
17. Cudze dzieci, reż. Oumar Nitiema – 3,2712
18. Naszyjnik na zabój, reż. Judy Kibinge – 3,2526
19. Trapped Dream, reż. Joseph Ugochukwu Ubaka – 2,5

Wyniki pełne konkursu Make It Happen na temat Milenijnych Celów Rozwoju:
W kategorii esej - etap krajowy:
III – Tomasz Drabarek
II – Paulina Gałęzia
I – ZUZANNA PYTEL

W kategorii komiks - etap krajowy:
III – Ewelina Styczeń
II – Michał Hordejuk
I – EWELINA WĘGRZYN

W kategorii gra – etap krajowy:
III – Ewa Goral
II – Dorota Styczeń
I – JAN SZAJDA

W etapie międzynarodowym (nagrodą główną jest wyjazd do Afryki):
- W kategorii ESEJ – ZUZANNA PYTEL z Polski
- W kategorii KOMIKS – LUKAS GLAZER z Czech
- W kategorii GRA – JAN SZAJDA z Polski

W kategorii film dotyczący Milenijnych Celów Rozwoju:
III miejsce – Magdalena Loska z Polski
II miejsce – Otmar Ćwięka z Polski
I miejsce – TEREZA REICHOVA z Czech[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
KILLER NECKLACE (Naszyjnik na zabój)

Boo jest młodym, przystojnym studentem, przed którym całe życie stoi otworem. Noni to zmysłowa dziewczyna z bogatej rodziny, żyjąca w wielkiej rezydencji. Boo zrobiłby dla niej wszystko, ale Noni...


[ więcej ]